Тъй като пчелите разчитат на достатъчно дневна светлина, може да се използва изкуствено осветление, за да се осигурят добри условия за опрашване. Тъй като при недостатъчна дневна светлина (особено от 4 до 10 седмици преди или след най-късия ден, в зависимост от географската ширина и околната среда) щурците могат да се сблъскат с проблеми с ориентацията, може да настъпи бърз спад на колониите. В постоянно развиващия се свят на селското стопанство използването на изкуствено осветление доведе до революция в отглеждането на културите чрез удължаване на светлата част на денонощието и осигуряване на целогодишно производство. С този технологичен напредък обаче се появява и критичното предизвикателство да се осигури ефективно опрашване в закрити помещения.
Докато опрашването на открито често се улеснява от природни фактори като вятър и насекоми, изкуствено осветените култури изискват внимателно обмисляне и целенасочена намеса за постигане на оптимален процент на опрашване. В тази статия ще се запознаем с уникалните аспекти на опрашването в закрити помещения и ще дадем ценни съвети как да се преодолеят потенциалните пречки. От разбирането на ролята на различните методи за опрашване до прилагането на интелигентни стратегии за привличане на опрашители - целта ни е да ви предоставим знанията и прозренията, които са от съществено значение за успешното опрашване на вашите изкуствено осветени култури.
Съвети за опрашване на култури с изкуствено осветление
Представяне на безжичната система за пчелни кошери (WBH)
За справяне с проблемите, свързани с дневната светлина, препоръчваме инсталирането на нашата безжична пчелна система (WBH). С помощта на системата WBH производителите могат да позволят на пчелите да летят в периодите с достатъчно дневна светлина. Средно, на пчелите се разрешава да летят между 10:00 и 14:00 часа (4 седмици преди/след най-късия ден), с допълнителен половин час на седмица. За оптимална продължителност на опрашването можете да свържете WBH-системата към климатичния си компютър, за да измервате действителния интензитет на светлината.
Съвети за поставяне в изкуствено осветени култури
За постигане на най-добри резултати вземете предвид следните съвети за поставяне в оранжерии с изкуствено осветление:
- В региони с по-високи географски ширини (Скандинавия - Северна Европа) поставете кошерите с щурци високо във или над културите, като започнете от 40-та седмица (+4) до 10-та седмица (-4).
- Разположете пчелните семейства така, че да получават пряка и ранна дневна светлина
- Осигурете сянка на пчелните семейства по време на интензивна слънчева светлина между 11:00 и 15:00 часа, особено през есента и ранната пролет
- Уверете се, че ранната дневна светлина не е възпрепятствана от странични екрани, поликарбонатни странични стени или други филтри.
- Между 6 и 10-та седмица преминете отново към нормално разпределение на кошерите с пчели-чемари в зависимост от географската ширина.
Сняг по време на опрашването
Как да опрашваме по време на сняг? По време на снеговалеж ориентацията се нарушава сериозно, тъй като снегът отразява 90 % от ултравиолетовата светлина. Когато снегът покрива оранжерията, той действа като ефективен UV филтър, което се отразява на опрашването. Наблюдавайте опрашването и обмислете въвеждането на допълнителни кошери с пчели-чемари или извършването на временно ръчно опрашване, когато естественото опрашване е недостатъчно. Отстранявайте снега от покрива на оранжерията, когато е възможно.
Енергийни екрани и светлини за отглеждане
Използването на енергийни екрани в изкуствено осветени оранжерии може да доведе до намаляване на нивото на светлината, което да повлияе на придвижването на пчелите. За да противодействате на това, синхронизирайте отварянето на кошерите с енергийния екран и цикъла на дневната светлина, като позволявате на пчелите да летят само когато има достатъчно дневна светлина (например между 10:00 и 15:00 ч.). Ако енергийният екран остане затворен през целия ден, по-добре е да затворите и кошерите. Шмелите могат да летят и да търсят храна при изкуствено осветление, но може да им е трудно да се ориентират и да се върнат в кошерите в среда, осветена единствено от изкуствено осветление.
Въздействие на светлината върху опрашването
Използването на осветление за отглеждане на растения, особено през зимата, за да се удължи дневният период за растенията, може да доведе до проблеми за пчелите. Светлините за отглеждане на растения излъчват светлинния спектър, необходим за растежа и развитието на растенията (400-700 nm), но не излъчват ултравиолетовия спектър, необходим за ориентацията на пчелите. Освен това топлината от лампите може да повреди крилата на щурците, докато летят към лампите, а множеството източници на светлина могат да доведат до объркване в ориентацията им.
За да се предотврати безцелното летене на щурците в посевите, се препоръчва лампите за отглеждане да се изключват много преди залез слънце, за да се насърчи връщането им в кошера.
LED светлини и опрашване
Въз основа на опита с LED светлини в холандски оранжерии от 2008 г. насам не са наблюдавани проблеми, сравними с обикновеното изкуствено осветление. Следователно използването на червени и сини LED светлини не изисква използването на безжичен пчелен дом (WBH).