Hemiptera

Бяла муха

Какво представляват белокрилките?

Бялата муха е група от малки крилати насекоми, които принадлежат към семейство Aleyrodidae. Наричат се "белокрилки", защото обикновено са бели или жълтеникави на цвят и често се срещат по долната страна на листата.

Белокрилките не са истински мухи, а принадлежат към разред Hemiptera (истински бръмбари). Заедно с акарите и люспестите насекоми те принадлежат към отдел Sternorrhyncha. Най-разпространените видове са оранжерийната белокрилка Trialeurodes vaporariorum и тютюневата белокрилка Bemisia tabaci. И двете са широко разпространени, полифагични и имат сходни очертания.

Бялата муха може да се срещне в много различни среди, но е особено разпространена в оранжериите и в земеделските полета. Те се хранят със соковете на растенията, което може да доведе до увреждане на листата и забавяне на растежа. Те могат също така да пренасят растителни вируси от едно растение на друго.

Play

Жизнен цикъл на белокрилката

Бялата муха има шест различни етапа на развитие: яйце, първа, втора, трета и четвърта ларва и възрастно насекомо.

Яйцата са елипсовидни и често са разположени в кръг. Младите ларви, които при излюпването си вече имат добре развити крака и антени, са известни като "пълзящи". След като се излюпят, те в продължение на няколко часа активно търсят подходящо място върху листата, където да се хранят. След като намерят такова място, те остават там през целия период на развитие на ларвите. Във втория и третия ларвен стадий краката и антените се свеждат до един или два сегмента и вече не се виждат. В четвъртия ларвен стадий насекомото най-накрая става по-плоско, а впоследствие и по-дебело, а кутикулата се втвърдява.

Растежът на власинките на насекомото зависи от листата: колкото по-дълги са власинките на листата, толкова по-дълги са власинките на насекомото. С други думи, ларвата се приспособява към структурата на листата, върху които живее. Върху силно окосмени листа ларвата понякога може да се деформира, ако растежът ѝ е възпрепятстван от твърдите власинки. Щом в четвъртата ларвна възраст се видят червените очи на възрастната белокрилка, този стадий се нарича "какавида". Различните видове белокрилки се различават най-лесно един от друг в стадия на какавидата.

Възрастният индивид излиза от втвърдената кутикула на какавидата през характерно оформен отвор; какавидата се разцепва на горната повърхност по предварително съществуващи шевове, за да се образува Т-образен отвор. Новопоявилите се бели мухи имат два чифта прозрачни крила; по-късно тези два чифта крила и тялото се покриват с бял восъчен прах, който придава характерния вид на насекомото. Възрастните бели мухи се срещат предимно по долната страна на младите листа, където снасят яйцата си. Ако растението се разклати, възрастните излитат нагоре, а след това се връщат в долната част на листата.

Разпознаване на белокрилката

Бялата муха може да се разпознае по следните характеристики:

  • Размер и форма: Бялата муха е малко крилато насекомо, което обикновено е с дължина около 1-2 mm. Те имат характерна триъгълна форма и държат крилата си във вертикално положение над тялото, когато са в покой.
  • Цвят: Както подсказва името им, белокрилките обикновено са бели или бледожълти на цвят. Това се дължи на восъка, произвеждан от възрастните, който покрива тялото и крилата им. Някои видове имат тъмни маркировки по крилата или тялото си.
  • Движение: Бялата муха е слаб летец и има склонност да пърха около растенията, а не да лети в права линия. Те често се срещат по долната страна на листата, където се хранят с растителен сок.
  • Щети: Бялата муха може да повреди листата, като се храни с растителен сок. Това може да доведе до пожълтяване, увяхване или преждевременно окапване на листата.

Ако подозирате, че имате нападение от белокрилки, е важно да потвърдите присъствието им и да предприемете подходящи мерки за контрол на популацията им.

Повреди от белокрилка

Щетите, причинени от белокрилките, могат да се разпознаят по няколко видими признака. Ето някои от най-често срещаните признаци на повреда от белокрилка:

  • Пожълтяване на листата: Белите мухи се хранят с растителен сок, което може да доведе до пожълтяване на листата на заразените растения и в крайна сметка до тяхното опадане. Това пожълтяване често е по-силно изразено при долните листа на растението.
  • Забавяне на растежа: Нападенията от белокрилки могат да доведат и до забавяне на растежа на растенията или до закърняване на растежа им. Това се дължи на факта, че насекомите изтеглят хранителни вещества от растението, тъй като се хранят със соковете му.
  • Лепкави остатъци: Бялата муха отделя захарно вещество, наречено медена роса, което може да покрие листата и стъблата на заразените растения.
  • Мухъл от сажди: Медената роса може също така да стимулира растежа на черна, саждиста плесен, която може да покрие листата и стъблата на заразените растения. Тази плесен може допълнително да намали способността на растенията да фотосинтезират и да растат.
  • Увяхване или смърт на растението: В тежки случаи заразяването с белокрилка може да доведе до увяхване и загиване на растенията. Това може да се случи, когато насекомите са в много голям брой и се хранят интензивно с растението.

Видове белокрилки

Съществуват много различни видове белокрилки, но някои от най-разпространените включват оранжерийната белокрилка(Trialeurodes vaporariorum) и тютюневата белокрилка(Bemisia tabaci).

  • Оранжерийна белокрилка(Trialeurodes vaporariorum): Този вид е един от най-разпространените и вредни вредители от вида белокрилка. Както подсказва името, той се среща често в оранжерийна среда, където се храни с широк спектър от култури, включително домати, краставици и пипер. Оранжерийната белокрилка е малко, бяло насекомо с къси антени и восъчен външен вид.

  • Тютюнева белокрилка(Bemisia tabaci): Този вид е основен вредител по много култури, включително памук, зеленчуци и декоративни растения. Обикновено се среща при топъл климат и може да причини значителни щети на културите, като се храни с растителен сок и пренася вируси. Тютюневата белокрилка е малко, бяло насекомо с дълги антени и леко жълтеникав оттенък. Този вид се нарича още сребролистна белокрилка(Bemisia argentifolii), но това име всъщност се отнася за един и същ вид.

Как да предотвратим появата на белокрилка

За да предотвратите заразяването на културите с белокрилка, можете да предприемете няколко мерки:

Прилагане на добри практики за управление на културите

Поддържайте здравето на растенията, като осигурявате правилно напояване, хранене и подходящи разстояния между растенията. Здравите растения са по-малко податливи на заразяване с белокрилка.

Практикувайте строга хигиена

Поддържайте зоната за отглеждане чиста и свободна от боклуци, плевели и растителни остатъци, които могат да послужат като резервоар за белокрилките. Редовно отстранявайте и изхвърляйте всички заразени растителни материали.

Наблюдавайте редовно

Редовно проверявайте културите си за признаци на бели мухи, включително възрастни насекоми, нимфи или характерната за тях лепкава медена роса. За да подпомогнете наблюдението, стратегически разположете лепливи капани по цялата култура, за да уловите възрастни белокрилки и да получите представа за нивата на популацията. Ранното откриване дава възможност за бързи действия и предотвратява разпространението на заразата.

Използване на физически бариери в оранжериите

Монтирайте защитни мрежи срещу насекоми на отворите, като вентилационни отвори и врати, за да предотвратите навлизането на белокрилки в района на културите. Това спомага за създаването на физическа бариера и намалява вероятността от заразяване.

Въведете агенти за биологичен контрол

Използвайте естествени врагове на белокрилките, като паразитни оси, хищни акари, хищни бръмбари или ентомопатогенни гъби. Тези полезни организми могат да помогнат за контролиране на популациите на белокрилките, като се хранят с тях или с техните яйца.

Ротация на културите и разнообразие на растенията - външни култури

Избягвайте непрекъснатото отглеждане на податливи растителни видове. Ротирайте културите, за да нарушите жизнените цикли на белокрилката и да намалите натрупването на зарази. Освен това засаждането на разнообразни култури може да създаде среда, която е по-малко благоприятна за белите мухи.

Play

Видеоклипове за контрол на белокрилките

Разгледайте видеото или отидете в нашия канал в Youtube, за да видите нашите продукти за борба с белокрилките в действие.

Биологичен контрол на белокрилката

Съществуват няколко естествени врагове, които могат да се използват за биологичен контрол на белокрилката, включително паразитни оси, бръмбари и хищни акари. Тези полезни насекоми и акари се хранят или паразитират върху белокрилките на различни етапи от жизнения им цикъл, като намаляват популациите и предотвратяват по-нататъшни щети по културите.

Паразитни оси

Паразитните оси Encarsia formosa (En-Strip) и Eretmocerus eremicus (Ercal) обикновено се използват за борба с популациите на белокрилка в оранжерийните култури. Женските оси снасят яйца в нимфите на белокрилката, където развиващата се ларва на осата изяжда гостоприемника отвътре навън, като в крайна сметка убива белокрилката.

Хищни акари

По подобен начин хищните акари като Amblyseius swirskii (Swirski-Mite, Swirski-Mite LD, Swirski-Mite Plus, Swirski Ulti-Mite), Amblydromalus limonicus (Limonica) и Amblyseius andersoni (Anso-Mite, Anso-Mite Plus) също са ефективни естествени врагове на белокрилката. Тези хищни акари се хранят с яйцата и нимфите на белокрилката и могат значително да намалят популациите на белокрилката за кратък период от време. Тези хищни акари не могат да се използват при доматите, тъй като залепват за лепкавата материя, която жлезистите власинки на доматите произвеждат.

Хищни буболечки

При доматите хищният бръмбар Macrolophus pygmaeus (Mirical) често се използва за борба с белокрилката.

Ентомопатогенни гъби

Ентомопатогенните гъби, като Lecanicillium muscarium (Mycotal), също са ефективни за биологичен контрол на белокрилката. Тези гъбички заразяват и убиват белокрилката, като проникват през кутикулата ѝ и се развиват във вътрешността на насекомото, като в крайна сметка причиняват смърт.

Имате ли нужда от помощ?