Amblydromalus limonicus

Amblydromalus limonicus е вид хищен акара, известен с ролята си в биологичния контрол на вредителите. Amblydromalus limonicus е естествен враг на различни вредители като трипс и белокрилка. Тези хищни акари се използват като част от стратегиите за интегрирано управление на вредителите (ИУВ), като предлагат устойчива и екологична алтернатива на химическите пестициди. Amblydromalus limonicus е ценен заради ефективността си при относително ниски температури и се препоръчва особено за потискане на висока плътност на трипса и белокрилката.

Play

Amblydromalus limonicus за борба с вредителите

Amblydromalus limonicus се използва за борба със следните вредители:

Amblydromalus limonicus е хищен акарист, който се храни с белокрилки, трипс, други дребни насекоми и акари. Подобно на други хищни акари, той може да се храни и с прашец. Amblydromalus limonicus предпочита ларвите на различни видове трипси (първи и втори ларвен стадий) и яйцата и ларвите на оранжерийната белокрилка(Trialeurodes vaporariorum) и тютюневата белокрилка(Bemisia tabaci).

Хранително поведение на Amblydromalus limonicus

Хищните акари пробиват жертвата си и изсмукват съдържанието. Освен с белокрилки и трипси, Amblydromalus limonicus се храни и с някои други дребни организми, като паякообразни и тарсонемидни акари. Те могат също така да се хранят с цветен прашец и да вземат течности от листата, което е полезно например в посевите със сладък пипер, тъй като хищният акара може да се установи в посева преди появата на вредителя. Amblydromalus limonicus може да се храни с яйца, пълзящи и ларви на белокрилки и ларви от първа и втора възраст на трипси. Младите яйца на белокрилки (на възраст под 24 часа, бели на цвят) са много по-добра плячка от по-старите яйца на белокрилки (на възраст над 24 часа, кафяви на цвят). При оптимални условия, на 25 °C, възрастна женска Amblydromalus limonicus снася по 3,7 яйца на ден върху млади яйца, по 1,2 яйца на ден върху по-стари яйца и по 3,3-3,4 яйца на ден върху пълзящи индивиди и нимфи. Тя консумира около 7 ларви от първата възраст на трипса и снася по 3 яйца на ден при 25°C при оптимални условия.

Жизнен цикъл на Amblydromalus limonicus

Жизненият цикъл на Amblydromalus limonicus се състои от следните етапи: яйце, ларва, протонимфа, деутонимфа и възрастен. Яйцата се снасят по долната страна на листата. Те са овални, бели и с диаметър около 0,14 mm. Ларвите са с шест крака, имат същия цвят като яйцата и са само малко по-големи. Ларвите на Amblydromalus limonicus трябва да се хранят. Ако нямат достъп до храна, те се развиват много бавно и смъртността е висока. Нимфите са по-големи от ларвите, имат осем крака и са с белезникавожълт цвят. Възрастните акари имат осем крака, полупрозрачни са на бял цвят и имат плоско, удължено тяло. Дължината им е приблизително 0,4 mm. Мъжките са по-малки от женските. Акарите са много подвижни и активно търсят храна по долната страна на листата. Цветът им може да варира в зависимост от изядената плячка и понякога са зеленикави на цвят, когато приемат течности от листата. Поради размера и цвета си те са трудни за забелязване в посевите.

Най-добри условия за използване на Amblydromalus limonicus

Amblydromalus limonicus е най-ефективен при температури между 13 и 25°C (55 и 77°F). Той не е ефективен при температура над 30°C (86°F). Amblydromalus limonicus е чувствителен към относителна влажност на въздуха под 70%.

При доматите употребата на Amblydromalus limonicus не се препоръчва, тъй като той е възпрепятстван от жлезистите власинки по стъблата и листата и не създава популация.

Play

Как да използвате Amblydromalus limonicus

Хищните акари Amblydromalus limonicus се предлагат в бутилка (Limonica).

  • Обърнете и разклатете внимателно бутилката преди употреба
  • Натиснете центъра на капачката, за да отворите отвора за дозиране
  • Внимателно разпръснете материала върху листата
  • Уверете се, че материалът остава върху листата поне няколко часа след въвеждането
  • Може да се прилага и с (Mini)-Air(o)bug

Дозировката на Limonica зависи от климата, културата и плътността на вредителите и винаги трябва да се адаптира към конкретната ситуация. Започнете внасянето веднага щом откриете първите вредители в културата. Обикновено дозите за въвеждане варират от 50-250 на m2/извадка. Пускането трябва да се повтори един или два пъти или докато се постигне контрол. Консултирайте се с консултант на Koppert или с утвърден дистрибутор на продукти Koppert за съвет относно най-добрата стратегия за вашата ситуация.