Transeius montdorensis

Transeius montdorensis е вид хищнически акари, използвани в биологичния контрол на вредителите. Тези хищни акари са известни със своята ефективност при контрола на популациите от вредители, включително трипс, белокрилка, непаяжинообразуващи паяжини и ръждиви акари. Transeius montdorensis проявява хищническо поведение, като активно се храни с яйца, ларви и нимфи на вредители. Това допринася за нарушаване на жизнения цикъл на вредителите и помага за намаляване на общия брой на вредителите. Като естествен враг на различни вредители Transeius montdorensis играе важна роля в стратегиите за интегрирано управление на вредителите (ИУВ).

Transeius montdorensis за борба с вредителите

Transeius montdorensis се използва за борба със следните вредители:

АкаритеTranseius montdorensis активно търсят и се хранят с млади ларви на различни видове трипс и яйца и ларви на белокрилка. Хищните акари оказват влияние и върху всички стадии на непаяжинообразуващите паяжинообразуващи акари (напр. европейски червен акар, Panonychus ulmi) и ръждиви акари.

Transeius montdorensis в бутилки

Хищните акари Transeius montdorensis се предлагат в бутилка (Montdo-Mite).

  • Обърнете и разклатете внимателно бутилката преди употреба
  • Натиснете центъра на капачката, за да отворите отвора за дозиране
  • Внимателно разпръснете материала върху листата
  • Уверете се, че материалът остава върху листата поне няколко часа след въвеждането
  • Може да се прилага и с (Mini)-Air(o)bug

Дозировката на Montdo-Mite зависи от климата, културата и плътността на вредителите и винаги трябва да се адаптира към конкретната ситуация. Започнете да внасяте веднага щом откриете първите вредители в културата. Обикновено дозите за въвеждане варират от 25-300 на m2/извадка. Пускането трябва да се повтори веднъж или два пъти или докато се постигне контрол. Консултирайте се с консултант на Koppert или с утвърден дистрибутор на продукти Koppert за съвет относно най-добрата стратегия за вашата ситуация.

Transeius montdorensis в сашета

Хищните акари Transeius montdorensis се предлагат и в сашета за размножаване (Montdo-Mite Plus). В този случай хищните акари се размножават в сашето и се разпръскват в културата за период от няколко седмици.

  • Окачвайте сашетата на защитени места в културата, избягвайте да ги окачвате на пряка слънчева светлина.
  • Сашетата вече имат отвор за излизане
  • Дръжте сашетата за картонената лента в горната част, за да избегнете увреждане на хищните акари.

Дозировката на Montdo-Mite Plus зависи от климата, културата и плътността на вредителите и винаги трябва да се адаптира към конкретната ситуация. Започнете да въвеждате превантивно или веднага след като в културата се открият първите вредители. Използвайте най-малко 4000 сашета на хектар и ги окачете на равномерно разстояние в културата. Пускането трябва да се повтори след 4 седмици, ако вредителят не е контролиран. Консултирайте се с консултант на Koppert или с признат дистрибутор на продуктите Koppert за съвет относно най-добрата стратегия за вашата ситуация.

Най-добри условия за използване на Transeius montdorensis

Transeius montdorensis е най-ефективен при температури между 20 и 32°C (68 и 90°F). Той не е ефективен при температури под 15°C/59°F. Transeius montdorensis е чувствителен към относителна влажност на въздуха под 70%.

Хранително поведение на Transeius montdorensis

Хищните акари пробиват жертвата си и изсмукват съдържанието. Освен с белокрилки Transeius montdorensis се храни и с други дребни организми, като трипси, паяжини и тарсонемиди. Те могат да се хранят и с цветен прашец, което е полезно например в посевите със сладък пипер, тъй като хищният акара може да се установи в посева преди появата на вредителя. Transeius montdorensis се храни основно с млади (бели) яйца, пълзящи и втора възраст ларви на белокрилки. При оптимални условия, при 25 °C, възрастната женска Transeius montdorensis снася приблизително две яйца на ден, като жертва са яйцата на Trialeurodes vaporariorum.

Жизнен цикъл на Transeius montdorensis

Жизненият цикъл на Transeius montdorensis се състои от следните етапи: яйце, ларва, протонимфа, деутонимфа и възрастен. Яйцата се снасят по долната страна на листата. Те са овални, бели и с диаметър приблизително 0,14 mm. Ларвите са с шест крака, имат същия цвят като яйцата и са само малко по-големи. Ларвите на Transeius montdorensis трябва да се хранят. Ако нямат достъп д