Phytoseiulus persimilis

Хищните акари Phytoseiulus persimilis са най-важният естествен неприятел на двупетнистия паяжинообразуващ акар (Tetranychus urticae) и се използват при много култури по света, главно в оранжерии, но също и при култури, отглеждани на открито, като ягоди. Този хищен акара е първият биологичен агент за контрол, използван с търговска цел в оранжериите, и първият продукт на Koppert през 1967 г. Той е специализиран хищник на паякообразни и може да контролира много бързо заразяването с паякообразни, но не се храни с друга плячка. При сухи и топли условия Phytoseiulus persimilis изпитва затруднения да държи под контрол паяжинообразуващите акари.

Play

Phytoseiulus persimilis за борба с вредителите

Phytoseiulus persimilis се използва за борба със следните вредители:

  • Паякообразни

АкаритеPhytoseiulus persimilis активно търсят и се хранят с двупетнист паяк ( Tetranychus urticae). Хищните акари не могат да се хранят с друга плячка.

Хранително поведение на Phytoseiulus persimilis

Phytoseiulus persimilis се храни с всички стадии на паякообразните акари, но предпочита яйцата. Хищните акари пробиват жертвата с устните си и изсмукват съдържанието. Възрастният Phytoseiulus persimilis също напада възрастни паякообразни, но по-ранните стадии на развитие се хранят само с по-малки стадии на плячката. Ларвите не се хранят. Те се развиват бързо до протонимфа и след това започват да се хранят с паяжини. Количеството консумирана плячка зависи от популацията на хищника и плячката, пола и възрастта на хищника, както и от температурата и относителната влажност. По принцип консумацията на плячка се увеличава, ако температурата се повиши. Консумацията на плячка намалява при температури над 30 °C. При температура над 35°C Phytoseiulus persimilis напълно спира да се храни.

Оптималната температура за борба с паяжинообразуващите акари е между 15 и 25°C. При около 20°C с добро снабдяване с плячка възрастна женска консумира до пет възрастни паякообразни или 20 млади ларви или яйца на ден. Тъй като скоростта на развитие на хищните акари е приблизително два пъти по-висока от тази на паякообразните, броят на хищните акари се увеличава бързо и те бързо намаляват популацията на паякообразните акари чрез хищничество. Phytoseiulus persimilis е силно специфичен и е ефективен само срещу паякообразни, които произвеждат голямо количество паяжини. Той може да се придвижва в рамките на паяжината с лекота. Предимството му е, че се справя бързо и ефективно с епидемията, но недостатъкът е, че изчезва бързо при липса на подходяща плячка. При недостиг на плячка предимно възрастните женски напускат участъка с плячката в търсене на други колонии от паяци. Популацията им ще намалее драстично при липсата на паякообразни и хищните акари ще станат канибали. Ако се появят нови огнища на паякообразни, може да се наложи да се въведат отново хищни акари.

Жизнен цикъл на Phytoseiulus persimilis

Възрастните акари са оранжево-червени с осем дълги крака и са много активни, особено при по-високи температури. Дължината на женските е приблизително 0,6 mm и въпреки че мъжките са малко по-малки, по-плоски и по-издължени, те трудно се различават от женските. Когато се движат, акарите раздвижват първия си чифт крака нагоре-надолу във въздуха, тъй като на тези крака са разположени сензорни органи за регистриране на летливи вещества, отделяни от повредените растения. Фитосеидните акари нямат очи и затова разчитат на летливите вещества, отделяни от повредените растения, и на тактилните си усещания, за да открият плячката си. Стадиите на развитие на Phytoseiulus persimilis са същите като тези на паякообразните акари: яйце, ларва, протонимфа, деутонимфа и възрастен, с изключение на периода на покой в ларвния и нимфния стадий. По растенията овалните яйца обикновено се отлагат в близост до или в колонията на паякообразните акари. Те са приблизително два пъти по-големи от яйцата на паяковите акари и са прозрачни, светлорозови, когато са току-що снесени, а по-късно стават малко по-тъмни. Ларвите имат три чифта крака. Те не се хранят и остават неактивни, освен ако не бъдат обезпокоени. След като ларвата премине в стадий на протонимфа (с четири чифта крака), тя незабавно започва да се храни. По време на протонимфалния, деутонимфалния и възрастния стадий акарите се хранят почти непрекъснато. На външен вид протонимфите и деутонимфите приличат на възрастните, но са по-малки по размер.

Най-добри условия за използване на Phytoseiulus persimilis

Phytoseiulus persimilis е най-ефективен при температури между 13 и 27°C (55 и 81°F) и не е ефективен при температури над 30°C/86°F. Phytoseiulus persimilis е чувствителен към относителна влажност под 70%.

Play

Phytoseiulus persimilis в бутилки

Хищните акари Phytoseiulus persimilis се предлагат в бутилка (Spidex, Spidex Vital, Spidex Boost).

  • Обърнете и разклатете внимателно бутилката преди употреба
  • Натиснете центъра на капачката, за да отворите отвора за дозиране
  • Поръсете материала върху листата или го изсипете в кутиите Dibox
  • Уверете се, че материалът остава върху мястото на въвеждане поне няколко часа след въвеждането
  • Може да се прилага и с (Mini)-Air(o)bug

Дозировката на Spidex, Spidex Vital, Spidex Boost зависи от климата, културата и плътността на паякообразните акари и винаги трябва да се адаптира към конкретната ситуация. Започнете внасянето веднага след като в културата се открият първите акари-вредители. Обикновено нормите за въвеждане варират от 2-50 на m2/извадка. Пускането трябва да се повтори веднъж или два пъти на седмични интервали. Консултирайте се с консултант на Koppert или с утвърден дистрибутор на продукти Koppert за съвет относно най-добрата стратегия за вашата ситуация.

Play

Phytoseiulus persimilis в сашета

Хищните акари Phytoseiulus persimilis също се предлагат в сашета за размножаване (Spidex Vital Plus). В този случай хищните акари се размножават в сашето и се разпръскват в културата за период от няколко седмици.

  • Окачвайте сашетата на защитени места в културата, избягвайте да ги окачвате на пряка слънчева светлина
  • Сашетата вече имат отвор за излизане
  • Дръжте сашетата за картонената лента в горната част, за да избегнете увреждане на хищните акари.

Дозировката на Spidex Vital Plus зависи от климата, културата и плътността на вредителите и винаги трябва да се адаптира към конкретната ситуация. Освобождаването трябва да се повтаря два пъти седмично, ако вредителят не е контролиран. Консултирайте се с консултант на Koppert или с признат дистрибутор на продукти Koppert за съвет относно най-добрата стратегия за вашата ситуация.