Интегрирано управление на вредителите

Какво е IPM?

Интегрираното управление на вредителите, често наричано ИУВ, е устойчив и екологично отговорен подход към управлението на вредителите. При него се използва комбинация от стратегии за предотвратяване и контрол на вредителите, като същевременно се свежда до минимум използването на пестициди.

Интегрираното управление на вредителите е динамична и многостранна стратегия за борба с вредителите. Тя съчетава биологични, културни, физически и химически инструменти за ефективно управление на вредителите. Този подход не е свързан само с премахването на вредителите, а с постигането на баланс в екосистемата.

Принципи на ИПП

Превенция

IPM се фокусира върху превенцията, а не върху реакцията. Той набляга на практики, които възпрепятстват вредителите да се появят на първо място.

Мониторинг

Редовното наблюдение на популациите на вредителите помага за вземането на информирани решения относно стратегиите за контрол.

Контрол

Когато е необходимо, се прилагат мерки за контрол, като първо се използват най-малко вредните методи.

Оценка

След прилагането на ИМП е необходимо да се оцени ефективността на стратегиите за контрол и да се направят необходимите корекции.

Цикълът на ИМП е непрекъснат процес, който включва горепосочените принципи. Това е динамичен подход, който се адаптира към променящите се условия и новата информация.

Интегрирано управление на вредителите в селското стопанство

Интегрираното управление на вредителите в селското стопанство е от решаващо значение за устойчивото земеделие. То намалява зависимостта от химически пестициди, които могат да имат неблагоприятни последици както за културите, така и за околната среда.

Полезните насекоми и биологичният контрол

Един от ключовите аспекти на ИУГ е използването на силата на естествените врагове за контрол на популациите от вредители. Хищните акари, паразитните оси и полезните нематоди са примери за полезни организми, използвани за биологичен контрол на вредителите. Полезните организми ловуват или паразитират върху вредителите в селското стопанство, като спомагат за естествената защита на културите.

Мониторинг и улавяне

Мониторингът и улавянето на културите представлява систематично наблюдение на културите през целия им цикъл на растеж. То включва внимателна проверка на растенията за признаци на вредители и болести. Тази практика се оказва безценна за ранното идентифициране на проблемите и предприемането на бързи действия. Чрез използването на капани за насекоми, като например лепкави капани и феромони, производителите могат бързо да открият наличието на вредители и да реагират по подходящ начин.

Използването на капани за насекоми може да бъде и ефективен начин за борба с вредителите, без да се прибягва до химикали. Техниките за масово улавяне на насекоми, като ролкови капани или хоривер, допринасят за контрола на летящите стадии на вредители като белокрилка и трипс. За някои други вредители феромоновите капани могат да направят масовото улавяне по-ефективно.

Сеитбооборот и здраве на почвата

В селското стопанство сеитбооборотът нарушава жизнения цикъл на вредителите и може да намали нуждата от химически пестициди. Освен това поддържането на здрава почва или субстрат насърчава силния растеж на растенията, което ги прави по-малко податливи на вредители. Това включва не само минимално наличие на пренасяни от почвата вредители или болести, но и добре балансирани минерали в почвената матрица или хранителния разтвор и пореста структура на почвата или субстрата, която позволява газообмен между кореновата зона и въздуха над нея.

Най-малко токсични химикали

Когато нехимичните средства не са напълно способни да поддържат нивата на вредителите или болестите под икономическия праг, може да се наложи химическа намеса. IPM се застъпва за използването на най-малко токсичните налични варианти. Този подход свежда до минимум вредата за нецелевите видове и околната среда.

В някои случаи интегрирането на биологични и химични методи може да подобри управлението на вредителите, но е от съществено значение да се спазват насоките за съвместимост. Можете да проверите съвместимостта на пестицидите с полезните организми в нашето приложение "Странични ефекти".

Често задавани въпроси