ЧЗВ Нематоди

ЧЗВ Нематоди

На тази страница ще намерите изброени въпроси и отговори за нематодите като цяло, тяхното приложение, формулация и опаковка, използване и съхранение и регулаторни въпроси. Въпросите и отговорите също могат да бъдат изтеглени като pdf файл.

Общи сведения за нематодите

  • Какво представляват нематодите?
    Какво представляват нематодите?

    Нематодите са микроскопски малки (от 0,6 до 1 mm), несегментирани червеи, които се срещат естествено в почвата по целия свят.

  • Има ли различни видове нематоди?
    Има ли различни видове нематоди?

    Да, има ентомопатогенни нематоди (паразитни насекоми), растително-патогенни нематоди и сапрофитни нематоди. Ентомопатогенните нематоди са естествени врагове на много насекоми.

  • Безвредни ли са всички видове нематоди?
    Безвредни ли са всички видове нематоди?

    Не. Растително-патогенните нематоди причиняват вреда на растенията. Ентомопатогенните нематоди обаче са 100 % безопасни за растенията, животните и хората. Това е така, защото само насекоми могат да бъдат домакини на тази група нематоди. Най-много нематоди принадлежат към групата на сапрофитите. Тези нематоди са безвредни и живеят от мъртва органична материя, за да осигурят богат живот на почвата.

  • Как действат ентомопатогенните нематоди?
    Как действат ентомопатогенните нематоди?

    Нематодите активно търсят гостоприемник или използват стратегия за засада, за да достигнат своя гостоприемник. След като са в контакт с гостоприемник, те се опитват да проникнат през него през отвор на тялото. В гостоприемника нематодите отделят бактерия, която може много бързо да убие гостоприемника. Тази бактерия също така води до превръщането на гостоприемника в храна за нематодите. Тази храна дава възможност на нематодите да завършат своя жизнен цикъл.

  • Има ли различни видове ентомопатогенни нематоди?
    Има ли различни видове ентомопатогенни нематоди?

    Да. Най-често срещаните ентомопатогенни нематоди принадлежат към рода Heterorhabditis или Steinernema. Освен това има редица други родове и видове, но те се срещат в много по-малки количества.

  • Вредни ли са освободените бактерии?
    Вредни ли са освободените бактерии?

    Не. Тази група бактерии е вредна само за насекомите и не може да оцелее извън насекомо или в топлокръвни организми.

  • Могат ли ентомопатогенните нематоди да прекарат зимата (умерен климат)?
    Могат ли ентомопатогенните нематоди да прекарат зимата (умерен климат)?

    Не. Нематодите не могат да оцелеят при много ниски температури и със сигурност извън гостоприемника. Само ако нематодът е в гостоприемника и температурата не е твърде ниска, има малка вероятност той да презимува. Това обаче никога не е до такава степен, че през пролетта да са налични достатъчно нематоди, за да могат да окажат достатъчно контролиращ ефект.

  • Действат ли ентомопатогенните нематоди на всички етапи от развитието на насекомото-вредител?
    Действат ли ентомопатогенните нематоди на всички етапи от развитието на насекомото-вредител?

    Зависи. Някои вредители са податливи на инфекция с нематоди както в стадии на ларви, така и като възрастни, а някои само по време на стадиите на ларвите (а някои само като възрастни). Като общо правило нематодите предпочитат да се насочват към млади ларви, особено в случая на големи насекоми.

  • Действат ли ентомопатогенните нематоди само като приложение в почвата?
    Действат ли ентомопатогенните нематоди само като приложение в почвата?

    Повечето са посветени на почвени вредители, но за няколко надземни вредители листните приложения показват добра ефикасност, при условие че градините/оранжериите предлагат оптималните необходими условия за температура и влажност. Например нематодите могат да се използват срещу вредителите на палмовите дървета, гъсениците, трипсите, Nesidiocoris, бръмбарите аспержи, Tuta absoluta и няколко плодови молци и бръмбари...

Приложение

  • Кой нематод да използвам?
    Кой нематод да използвам?

    Моля, свържете се с вашия съветник за списъците на вредителите и целите. Този списък не е изчерпателен, тъй като редовно провеждаме биопроби, за да открием нови цели.

  • Как да прилагам нематодите?
    Как да прилагам нематодите?

    Нематодите трябва да се прилагат с вода. Веднъж суспендирана във вода, суспензията от нематоди може да се разпръсне с помощта на системи за пръскане/напояване, най-често използвани в земеделието и градините: пръскачка с въздушна струя, щангова пръскачка, дронове, пръскачка за гръб, лейка или други. Те могат да бъдат разпръснати и чрез системи за капково напояване с предпочитание към такива с високо налягане и да бъдат инжектирани чрез инжектор Dosatron/Venturi. Отстранете филтрите, ако са по-фини от 0,3 mm. Ако имате някакво съмнение, отстранете всички филтри.

  • Колко трябва да е налягането на помпата и на пръскащата стрела?
    Колко трябва да е налягането на помпата и на пръскащата стрела?

    Налягането на дюзата не трябва да надвишава 20 бара (190 psi) при конвенционалните дюзи с голям обем.

  • Защо почвата трябва да бъде мокра преди/след третирането?
    Защо почвата трябва да бъде мокра преди/след третирането?

    Нематодите са чувствителни на суша. Когато бъдат внесени в сух субстрат/почва, те ще умрат. Също така, когато почвата изсъхва много бързо след нанасяне. Освен това те използват влагата в комбинация с почвените частици да се придвижват. Разпръскването не е възможно без воден филм.

  • Колко време след прилагането субстратът трябва да остане влажен?
    Колко време след прилагането субстратът трябва да остане влажен?

    Докато почвата не е суха, нематодите ще оцелеят и ще търсят гостоприемник. Поради това е важно почвата да се остави влажна няколко седмици след прилагането на нематодите.

  • Мога ли да прилагам нематоди върху всеки субстрат/почва?
    Мога ли да прилагам нематоди върху всеки субстрат/почва?

    Не. По-специално в чиста камениста плоча те не могат да се поддържат добре и ще се отмият в канализацията. От друга страна почвата (в саксия), ако не е твърде суха, винаги е добра.

    Тежката глинеста почва също не е оптимална за нематодите. В този случай са необходими многократни приложения.

  • Какви са оптималните условия за листни приложения?
    Какви са оптималните условия за листни приложения?

    Нематодите могат да се използват и срещу няколко листни вредители (напр. гъсеници, трипси). Тяхната ефикасност ще бъде строго свързана с времето за оцеляване върху листата. За да се осигурят най-добри резултати, препоръчваме да използвате нематоди, когато:

    • Относителната влажност е висока (>75 %); рано сутрин или вечер
    • Слънчевото греене е ниско; рано сутрин или вечер
    • В идеалния случай температурата е в интервала 15° C—25 °C (59—77 °F)
    • Препоръчва се адювант (попитайте местните консултанти за съвместими адюванти)
  • Каква трябва да бъде температурата на водата за пръскане?
    Каква трябва да бъде температурата на водата за пръскане?

    За предпочитане около 15 - 20°C (59 - 68°F), но със сигурност не над 25°C (77°F). Над 30°C (86°F) нематодите бързо ще умрат.

    Внимавайте с рециркулационната помпа, която може бързо да загрее водата на резервоара за пръскане над 30 °C, особено в горещите сезони.

  • Колко дълго мога да запазя разтвор?
    Колко дълго мога да запазя разтвор?

    След като нематодите се ресуспендират във вода, общият обем на суспензията трябва незабавно да се изпръска. Следователно суспензията не може да се запазва.

    Ако суспензията не се разбърка, нематодите ще потънат на дъното и ще умрат от недостиг на кислород. Следователно суспензията винаги трябва да се поддържа в движение или да се аерира.

  • Кои стойности на pH и EC са безопасни?
    Кои стойности на pH и EC са безопасни?

    Стойностите на pH​​в интервала 4—8 и на EC ​​до 5 са безопасни за нематодите.

  • С кои пестициди/фунгициди мога да смесвам нематоден продукт?
    С кои пестициди/фунгициди мога да смесвам нематоден продукт?

    Нематодите са доста нечувствителни към много видове пестициди и следователно могат да се пръскат лесно след обработка с пестициди или дори понякога да се смесват с тях в резервоари. Относно пълния списък на страничните ефекти проверете Списъка странични ефекти на Koppert на: https://sideeffects.koppert.com/side-effects или изтеглете приложението. Трябва да се избягва смесването в резервоари с листни торове.

  • Кога мога да очаквам ефект? Колко бързо действат нематодите?
    Кога мога да очаквам ефект? Колко бързо действат нематодите?

    При оптимални условия нематодът може да убие насекомо за 24—48 часа. При практически условия нематодът първо ще трябва да потърси гостоприемник. Следователно ефектът от третирането силно зависи от това колко бързо нематодът е намерил гостоприемник.

  • Вижда ли се ефектът?
    Вижда ли се ефектът?

    Заразените ларви ще променят цвета си поради растежа на бактериите и нематодите. В случай на Heterorhabditis в розово-червеникаво, а при Steinernema в жълто-кафеникаво. При практически условия заразените ларви на насекоми бързо ще станат лигави и по този начин вече няма да бъдат открити. На практика намаляването на налягането на вредителите е единственият индикатор за ефективността на приложението.

  • Колко време действат нематодите/могат ли да оцелеят след прилагане?
    Колко време действат нематодите/могат ли да оцелеят след прилагане?

    При подходящите условия нематодите могат, в зависимост от енергийните си запаси, да останат живи в почвата няколко седмици и да търсят гостоприемник.

Регулаторни въпроси

  • Трябва ли ми лиценз за пръскане, за да прилагам нематоди?
    Трябва ли ми лиценз за пръскане, за да прилагам нематоди?

    Нематодите се считат за естествени врагове в повечето държави, така че за прилагането на нематоди не се изисква лиценз.

  • Изискват ли нематодите фитосанитарна регистрация?
    Изискват ли нематодите фитосанитарна регистрация?

    Нематодите се считат за естествени врагове в повечето държави, така че за прилагането на нематоди не се изисква лиценз. Следователно те са освободени от разпоредбите за пестицидите. Обаче в някои държави могат да се изискват местни разрешителни. Консултирайте се с местния консултант на Koppert и/или с местните власти, ако имате съмнения.

  • Съвместими ли са нематодите с биологичното земеделие?
    Съвместими ли са нематодите с биологичното земеделие?

    В много държави те се считат за естествени врагове (макроорганизми) и поради това могат да се използват в биологичното земеделие. Местните изисквания за регистрация и изискванията за продажба на дребно могат да се различават, така че винаги проверявайте местната ситуация във вашата държава.

    Нашите продукти с нематоди Entonem и Capsanem са посочени от OMRI, което означава, че тази формулация е прегледана от OMRI в съответствие с американските и канадските стандарти за органични вещества. Други продукти са в процес на сертифициране. За повече информация, моля, свържете се с местния филиал на Koppert.

Опаковка и формулация

  • В какъв материал са опаковани нематодите?
    В какъв материал са опаковани нематодите?

    За да оцелеят по време на транспортиране и съхранение, нематодите трябва да бъдат опаковани в материал за пренасяне. Този биоразградим материал за пренасяне позволява добра разтворимост и дълъг срок на годност за жив продукт.

  • Вреден ли е материалът за пренасяне за хората?
    Вреден ли е материалът за пренасяне за хората?

    Не, материалът за пренасяне не е вреден за хората.

  • Вреден ли е материалът за пренасяне за околната среда?
    Вреден ли е материалът за пренасяне за околната среда?

    Не, материалът за пренасяне е биоразградим и не е вреден за околната среда, рибите, микроорганизмите и почвените организми. В допълнение материалът за пренасяне бързо се разпада в околната среда, като освобождава естествените си съставки.

Използване и съхранение

  • Как да съхранявам продукта?
    Как да съхранявам продукта?

    Продуктът трябва да се съхранява във вентилиран хладилник с температура в интервала 2—6 °C (35—43 °F). При получаване на нематодите, които обикновено се доставят в хладилни кутии, е силно препоръчително да ги извадите от хладилната кутия възможно най-скоро и да ги съхранявате, за предпочитане неподредени, в хладилник или в проветриво хладно помещение при температура в интервала от 2 до 6 °C (35—43 °F). Това ще увеличи максимално срока на годност на нематодите. Замразяването ще бъде летално.

    Ако е невъзможно да ги извадите от хладилните кутии, дръжте капака на хладилните кутии отворен до получаването и сложете продукта в хладна стая възможно най-скоро.

  • Колко дълго мога да запазя продукта?
    Колко дълго мога да запазя продукта?

    Нематодите могат да се съхраняват във вентилиран хладилник до изтичане на срока на годност. За по-дълго съхранение се препоръчва да се избягва подреждането на опаковките, за да се поддържа добра циркулация на въздуха.

  • Мъртвите ли са нематодите след достигане на датата на изтичане на „срока на годност“?
    Мъртвите ли са нематодите след достигане на датата на изтичане на „срока на годност“?

    Не. Обаче вече не можем да гарантираме, че посочените количества нематоди в опаковката са все още активни. В резултат на това ефикасността вече не може да бъде гарантирана. Това не означава, че например 1 седмица след датата на изтичане на „срока на годност“ не може да се очакват ефекти.